Urfa’da ne yedik?

Urfa’da ne yedik?

Urfa yeme içme bakımından adeta bir cennet. Her köşe başından, her sokaktan duman ve lezzet kokuları yükseliyor. Urfa’yı gezerken, yemek düşünmekten gezilen yerlere odaklanmak bir hayli güç oluyor.

Hacı Hanifoğulları Kahraman Kebap

Urfa ‘da ilk yemeğimizi yemek üzere bir yer ararken Urfa Tarihi Çarşı‘da bulunan Köroğlu Çarşısı içerisindeki Kahraman Kebap‘ta yemeye karar veriyoruz. Dükkana girer girmez bizi üst kata yönlendiriyorlar. Aşağıda ise sıra sıra etler ve ocaklar var.

Oturur oturmaz buz gibi su ikram ediliyor ve siparişimiz alınıyor. Kahraman Kebap‘ın özeli kemiksiz pirzola. Biz de kemiksiz pirzoladan sipariş ediyoruz, yanında da patlıcan kebabı söylüyoruz.

Hacı Hanifoğulları - Kahraman Kebap - Urfa
Hacı Hanifoğulları - Kahraman Kebap

Çok geçmeden siparişlerimiz geliyor. Harika bir görüntü. Pirzola incecik ve yumuşacık. Çok güzel terbiye edilmiş. Patlıcan Kebap ise daha önce hiç bir yerde böylesine lezzetli patlıcan yemedik. Üstelik Urfa’da sebze pazarında kilosu 1TL. O kadar güzel közlenmişki, çatalı değdirdiğiniz gibi kabukları ayrılıyor. Patlıcanın içi sulu kalmış ve patlıcanı bölmeye çalıştığınız gibi suyu her yere yayılıyor. Daha sonradan öğrendiğimize göre bu patlıcan Urfa’ya, hatta daha çok Birecik’e özgüymüş. Eti ise eşime fazla kuyruk yağlı geldi, ben kuyruk yağını sevdiğim için fazla dert etmedim ama et renginden çok beyaz yağ rengi olması insanı lezzeti konusunda yanıltabilir.

Bu yemek için 37TL ödedik. Porsiyonlar yeteri kadar doyurucu.Bedih Usta – Ballı Maraş Dondurması

Kahraman Kebap‘tan çıkar çıkmaz hemen iki yan dükkandaki Bedih Usta gözümüze çarpıyor. Ballı maraş dondurması ilgimizi çekiyor ve birer porsiyon söylüyoruz. Biz daha çok baldan yapılmış bir dondurma bekliyorduk, ancak bildiğimiz maraş dondurmasını üzerine bal ve fıstık dökerek servis ediyorlar. Yine de ortaya çok farklı, denenmesi gereken bir lezzet çıkıyor.

Bu yemek için 10TL ödedik.

Bedih Usta - Ballı Maraş Dondurması - Şanlıurfa
Bedih Usta - Ballı Maraş Dondurması

Şanlıurfa Gezi Notları yazımıza göz atabilirsiniz.

Gap Kebap

Gap KebapSarayönü Caddesi‘nde yer alıyor. Oturur oturmaz siparişimiz alınıyor. Kuşbaşı ve Urfa Kebabı söylüyoruz ve burada da çok geçmeden siparişlerimiz geliyor.

Kuşbaşı pamuk gibi. Eti orta pişmiş seviyorum ancak kebaba az veya orta pişmişliğin yakışmadığını düşünüyorum. Kebap bence pamuk gibi olmalı. Baharatı da etin önüne geçmeyecek kadar, yerli yerinde. Biz çok sevdik. Yanındaki közlenmiş soğanlar ise masamızda adeta karaborsaya düştü, soğanlardan daha fazla yiyebilmek için eşimle adeta yarışa tutuştuk. Urfa’daki bu soğanlar bildiğimizden daha ufak ve daha tatlı, çok lezzetli.

Urfa Kebabı da çok başarılı. Satır kıymasından yapılmış ve baharat yok denilecek kadar az. Önceki kuyruk yağı deneyiminden sonra burada, miktarı yerli yerindeydi; eşimin de hoşuna gitti.

Hoşumuza gitmeyen tek nokta yemek üzerine çay söylemek için çok bekledik ve söyleyemedik. Zira biz Urfa’da tatlıcılarda çay bulamadık.

Bu yemek için 32TL ödedik. Porsiyonlar yeteri kadar doyurucu.Dondurmacı Zeki

Gap Kebap‘ın hemen yanında yer alıyor Dondurmacı Zeki. Birer porsiyon dondurmalı künefe söyledik. Urfa’da kadayıf diyorlar. Ancak çay yokmuş.

Bir porsiyon, büyük künefe tepsisinin dörtte biri. Bana ilk başta çok fazla göründü. Tatlıyla pek aram yok. Ancak o kadar hafif ve lezzetliydiki, tabağımı rahatlıkla bitirebildim.

Bu yemek için 14TL ödedik. Porsiyonlar yeteri kadar doyurucu.

Urfa Dondurmacı Zeki
Dondurmacı Zeki

Şanlıurfa Gezi Notları yazımıza göz atabilirsiniz.

(Visited 565 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons