Tiflis, Gürcistan

Tiflis, Gürcistan

Batum’a kadar gidip de başkent Tiflis’i görmeden dönmek olmazdı. Gürcistan gezimizin ikinci durağı Tiflis oldu.

Batum’dan Tiflis’e Ulaşım

Batum’dan Tiflis ‘e ulaşmanın birçok alternatifi var. Tren, otobüs ve taksi dolmuşlar. Öncelikle dolmuşlar Gürcistan’da çok yaygın. Ancak dolmadan kalkmıyorlar. Saatlerce bekleme olasılığı var. Diğer olasılıklar ise tren ve otobüs. Otobüs ile 5 saate yakın bir zaman diliminde ulaşılıyor. Metro Turizm otobüsleri var, 25 Gel. Fakat şehirlerarası yolların çok düzgün olmadığını öğrendiğimiz için tren ile yolculuğu tercih ettik. Minibüsle veya dolmuşla gitmek isterseniz de Bus Station’dan binebilirsiniz.

Tren ise II. Class 20-25 Gel, 4-5 saatte ulaşıyorsunuz. Tren için biletinizi railway.ge adresinden ya da Cha Cha Time Bar‘ın yanında bulunan Railway Office’ten alabilirsiniz. Fakat Batum – Tiflis tren biletleri çok çabuk bittiği için biletlerinizi bir iki gün önceden almanızda fayda var. Bir gün öncesi karar verirseniz ve bilet bulamazsanız da çare tükenmiyor; adım başı bulunan otobüs, uçak, tren biletleri satan seyahat acentelerine mutlaka uğrayın. Kendileri için önceden bilet rezerve ediyorlar ve ellerinde fazla bilet olabiliyor.

Gürcistan Demir Yolları birkaç sene önce yeni trenler getirmiş. Bu sayede yolculuğumuz çok konforlu geçti ve eskiye göre daha hızlı olduğunu öğrendik.

Georgian Railway

Tiflis Şehir İçi Ulaşım

Metro hattı çok geniş olmasa da gezeceğiniz yerler açısından işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Metro için 2 Gel kapora karşılığında ulaşım kartı satın alıyorsunuz; dönüşte de iade ederek 2 Gel kaporanızı geri alabilirsiniz. Kartı, bütün metro girişlerindeki bilet satış ofislerinden alabilir, yine oralarda dolum yaptırabilirsiniz. Metroya her binişte 50 Tetra ödeniyor. Ayrıca bu kart hem teleferikte (2 Gel) hem de fünikülerde (1 Gel ara durak – 2 Gel ara duraktan üst durağa çıkış – 3 Gel dönüş) kullanılabilmektir. Tiflis Metrosu derinliğiyle meşhur. Eski Sovyetler Birliği’nin dördüncü metro ağıymış..

Taksi ve otobüsler diğer ulaşım yolları. Taksiler oldukça ucuz olduğu için metronun ulaşmadığı yerler için tercih edilebilir.

Tiflis Havaalanı’na Gidiş

Biz 20 Gel karşılığında otelimizden havaalanına kadar taksi ile gittik. Taksi ayarlama işini otelinize söyleyip organize etmelerini rica edebilirsiniz, ne kadar ödeyeceğinizi de önceden öğrenmiş olursunuz ve böylelikle son gününüzde size ne kadar Gel gerekeceğini bilir ve para bozdurma işini ona göre yapabilrsiniz. Bu şekilde taksi organizasyonu hem hesaplı, hem de güvenli oluyor, çünkü taksi için ahbaplarını çağırıyorlar.

Gürcü Alfabesi
Gürcüce

Tiflis'te Gezilecek Yerler

Galaktion Tabidze Tiflis
Galaktion Tabidze

Dry Bridge Pazarı

Kura Nehri kenarındaki bit pazarı. Biz nehir kenarından şehir merkezine doğru yürürken tesadüfen gördük. Tiflis gezi planlamanıza mutlaka alın ve hatta biraz bütçe ayırıp birkaç parça alışveriş yapın. Çünkü burada Sovyet dönemine ait rozetler, bıçaklar, silahlar, posterler, tablolar, gazeteler, el işi ürünler gibi envai çeşit parça bulabilirsiniz ve muhtemelen hepsini almak için can atacaksınız.

Özgürlük Meydanı

Tiflis’in merkezi denilebilir. Birçok yere ulaşmak için buraya uğramanız gerekiyor. Yürüyerek de ulaşılabilir yada meydanda bir metro durağı da mevcut. Parlamento Binası, Ulusal Müze gibi görebileceğiniz yerlere buradan ulaşabilirsiniz. Tourist Information da burada yer alıyor.

Beria Meydanı ya da Lenin Meydanı da denilmiştir. Gürcistan bağımsızlığını ilan edince adı Özgürlük Meydanı olarak kalmıştır. Burada Amerikan Başkanı Bush’a suikast de düzenlenmiş. Meydanın tam ortasında Gürcistan’ın bağımsızlık sembolü Saint George Özgürlük Heykelini göreceksiniz, karşısındaki görkemli bina ise belediye binası.

Özgürlük Meydanı Tiflis
Özgürlük Meydanı
Tiflis Parlamento Binası
Tiflis Parlamento Binası

Gürcistan Ulusal Müzesi

Tiflis’te mutlaka görülmesi gereken Gürcistan’ın birçok büyük müzesini bünyesinde toplayan bir kurum. Özgürlük Meydanı metro istasyonundan çıkınca, 100-200 metre yukarıda. Müzeyi gezmek için 3-4 saat ayırmak gerekir. 5 katlı müze ve Gürcistan tarihine yönelik çok önemli parçalar barındırıyor. Arkeoloji ve sanat eserlerinin yanı sıra Sovyet İşgali bölümü mutlaka gezilmeli. Bu bölümde resmi yazışmaları, dönemin gazetelerini, bildirileri görebilirsiniz. İngilizce anlatım yeterli olmasa da ortam size dönemin sıkıntılı hissini yansıtıyor. Giriş 7 Gel.

Mtatsminda

Özgürlük Meydanı’na 15dk. yürüme mesafesinde Mtatsminda’ya çıkan füniküler durağını bulacaksınız. Metro kartınız burada da geçerli. Bu hattın devamında iki durak var. Birincisi Pantheon, ikinci ve son durak ise park. Pantheon’da inmeden direkt parka da çıkabilirsiniz. Direkt parka çıkış 2 Gel, Pantheon’da inecekseniz 1 Gel, bir de yukarıdan tekrar aşağı inmek için 3 Gel; yani toplamda karta kişi başı 6 Gel yükleme yapmanız gerekiyor.

İlk durak Pantheon ve Mama Daviti Kilisesi. Bir anda kendinizi şehirden uzaklaşmış hissi veriyor. Mama Daviti ufak bir kilise. Pantheon ise Gürcistan’ın önde gelen yazar, şair, akademisyen, artist ve ulusal kahramanlarının mezarlarının bulunduğu bir mezarlık. Bu durak bir yarım saat ayırmaya değer.

Mtatsminda Pantheon Tiflis
Mtatsminda Pantheon
Mtatsminda Pantheon Tiflis
Mtatsminda Pantheon
Mtatsminda Pantheon Tiflis
Mtatsminda Pantheon
Mtatsminda Pantheon Tiflis
Mtatsminda Pantheon

Tekrar fünikülere binip tepeye, parka çıkabilirsiniz. Tiflis’te kafanızı kaldırdığınızda tv kulesini ve dönmedolabı görürsünüz. İşte burası tv kulesi ve dönmedolabın olduğu yer. Burada cafeler, barlar, oyun parkları ve yürüyüş alanları mevcut. Burada biraz oksijen depolayıp, birşeyler içerken şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

Mtatsminda Park Tiflis
Mtatsminda Park
Mtatsminda Park Tiflis
Mtatsminda Park
Mtatsminda Park Tiflis
Mtatsminda Park
Mtatsminda Park Tiflis
Mtatsminda Park

Tiflis Katedrali, Sameba

Tiflis’in simge yapılarından. Dünyanın en büyük dini yapılarından biri ve şehrin neredeyse her yerinden görülebiliyor. Gerçekten çok görkemli duruyor. Avlabari metro istasyonundan 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılıyor.

Sameba Katedrali Tiflis
Sameba Katedrali
Sameba Katedrali Tiflis
Sameba Katedrali
Sameba Katedrali Tiflis
Sameba Katedrali

Metekhi Kilisesi ve Gorgasali Heykeli

12. Yüzyılda inşa edilen kilise, Kura Nehri’nin hemen yanı başında yer alıyor. Avlabari metro istasyonundan, Avrupa Meydanı’ndan ya da Sameba gezinizden sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yanı başında ise Kral Gorgasali’nin heykeli var. Gorgasali, Tiflis’i kuran kraldır. Sonrasında ise kilisenin önündeki avluda biraz soluklanıp, nehri, şehri ve Narikala’yı izleyebilirsiniz.

Metekhi Tiflis
Metekhi, Sandro Jakhutashvili fotoğrafı

Avrupa Meydanı ve Rike Park

Kura Nehri’nin yanındaki meydan. Metekhi’nin aşağısında yer alıyor. Buradaki park, Rike Park; biraz yürüyüp, kafede birşeyler içip dinlenebilirsiniz. Havuzda su gösterisine denk gelirseniz kaçırmayın, bir 5 dakika ayırıp mutlaka izleyin; gerçekten çok keyifli… Narikala’ya çıkan teleferik de burada.

Metekhi Tiflis
Metekhi

Sololaki Tepesi

Rike Park’taki teleferik Sololaki Tepesi’ne çıkıyor. Tek yön 1 Gel. Sadece teleferik aktivitesi için bile çıkılır. Keza teleferik yolculuğunda bütün şehri tepeden izliyorsunuz. Özellikle eski şehri kuşbakışı görmek çok keyifli.

Tiflis gezisinde mutlaka yapılması gereken bir aktivite Sololaki Tepesi’ne çıkmak. Keyifli bir yürüyüş ve güzel şehir manzarası için iyi bir seçenek. Burada Narikala Kalesi’ni gezebilirsiniz. Kale 4. Yüzyıl’da inşa edilmiş. Gece ışıklandırılmaları ile harika bir görünüme kavuşuyor. Kalenin üst kısmındaki St. Nicholas Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Buradaki en önemli yapılardan biri de devasa Mother of Georgia, Kartlis Deda heykeli. Bu heykelin Gürcü ulusal kimliğini en iyi sembolize eden heykel olduğu düşünülüyor. Mother of Georgia Kartlis Deda heykeli Tiflis’in 1500. kuruluş yıldönümü şerefine dikilmiş. Bir elindeki kılıç düşman olarak gelenlere gözdağı, diğer elindeki şarap dost olarak gelenlere ikram simgesi niteliğindedir.

Sololaki Tepesi Tiflis
Sololaki Tepesi
Eski Tiflis
Eski Tiflis
Eski Tiflis
Eski Tiflis
Eski Tiflis
Eski Tiflis

Barış Köprüsü

Kura Nehri’nin iki yakasını birleştiren 2010 senesinde açılan görkemli köprü. Tasarımıyla çok şık duruyor. Sololaki Tepesi’nden inince hemen köprüden eski şehre geçebilirsiniz. Ancak eski şehir bölgesinde böylesine bir köprünün bulunması bir tezat doğuruyor açıkçası.

Barış Köprüsü’nden geçip eski şehre geldiğinizde birçok gezilecek yer var. Bu bölgede barlar sokağı gibi, barlar ve kulüpler de bulunuyor. Erekle Sokağı daha sakin barların bulunduğu bir sokak. Bu sokaktan Metekhi Köprüsü’ne doğru, nehre paralel yürüdüğünüzde ise Zion Kilisesi ve Tarih Müzesi’ni geçip daha hareketli restoranların, kafelerin ve kulüplerin olduğu sokağa ulaşıyorsunuz.

(Visited 637 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons