Pideban, Çayırbaşı

Pideban, Çayırbaşı

Çok acıkınca aklına ilk pide gelenlerdeniz. Açlıktan gözümüz dönünce hemen hamur işlerine sarılıyoruz. Bu karlı İstanbul gününde, çok acıkınca yine aklımıza ilk pide geldi ve biz de kar kış demeden, doğru Görele kökenli Pideban’ın Sarıyer, Çayırbaşı’ndaki şubesine koştuk.

Pideban ilk olarak, 1977 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesinin Çayırbaşı semtinde açılmış. 90’larda ilk olarak Sarıyer Merkez’deki şubesi, sonra da diğer şubeleri açılmış. Sarıyer Merkez’de, Maden’de, Koç Üniversitesi’nde ve Etiler’de şubeleri var. Çayırbaşı’ndaki dükkan gerçekten görülmeye değer, retro havasını hala korumayı başarabilmiş. Biz bir türlü oturacak masa seçemedik.

Pideban
Pideban
Pideban

Siparişimiz hemen alındı ve siparişlerimizi verince hemen koca bir tabak lahana turşusu geldi. Biz pastırmalı – yumurtalı ve kavurmalı söyledik. Çok geçmeden de siparişlerimiz geldi. Servis konusunda gerçekten başarılılar.

Pideban

Pideban’da pide çok lezzetli…

Öncelikle pidenin hamuru incecik, çıtır çıtırdı, hamur hamur kalmamıştı. Pastırmalar az pişmişti, pastırma çok pişince çok kuruyor, bütün lezzetini kaybediyor; hiç hoşumuza gitmiyor. Yumurtası ise son anda atılmış, sertleşmemişti. Gayet güzel kıvamdaydı. Kavurma ise kıymayla beraber kendi ürünleri, çok lezzetli ve hiç ağır değil. Pidenin içinde didik didik ayrılıyor. Kıymalısını daha önce yemiştik, o da apayrı lezzetli. Pidelerde kullanılan malzeme çok bol. Öyle ki tereyağ da bol. Sorun demeyelim ama bizce tereyağ miktarını tercihe bırakmalılar, bize biraz fazla geldi.

Pideban
Kavurmalı
Pideban
Yumurtalı Pastırmalı

İki pidenin de fiyatı 18TL. Ayranları çok güzel, çaylar da ikram. Biz burayı çok seviyoruz.

Pideban Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
(Visited 337 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons