Meşhur Kireçburnu Midye ve Balık Evi

Meşhur Kireçburnu Midye ve Balık Evi

Sarıyer ilçesinin önemli lezzet duraklarından biri de 1972’den beri hizmet veren Meşhur Kireçburnu Midye Evi. Kireçburnu, sahilden Sarıyer’e doğru giderken Tarabya’dan hemen sonra gelmekte.

Sayısız şubesi olan markaların güvenilirlikleri sorgulanırken ufacık bir dükkanda harika bir iş çıkarıyor Kireçburnu Midye Evi. Bu ufak dükkanda 10 civarı masa var, ancak yer bulmak o kadar da zor olmuyor. Sadece yazın, dışarıdaki masa sayısı az olduğundan biraz beklemek gerekiyor. Bu da çok sürmüyor zaten.

Havanın kapalı olduğu bu cumartesi gününde, eşimle Kireçburnu’na yürümeye karar verdikten sonra gözlerimizde aynı ışık parlayıverdi: midye yemek. Tabiki adresimiz Kireçburnu Midye Evi idi.

Yürüyüşün yorgunluğu ile bu küçük dükkanda hemen yerimizi aldık ve siparişimizin alınmasını beklemeye koyulduk. Dükkan çok kalabalık olmamasına rağmen beklememiz biraz sürdü. Sonunda, iki porsiyon midye tava, bir porsiyon kalamar ve iki bira sipariş verdik.

Meşhur Kireçburnu Midye ve Balık Evi
Meşhur Kireçburnu Midye ve Balık Evi

Kaliteli kızartma…

Bütün siparişlerimiz aynı anda ve sıcak geldi. Sıcak olması bizim için önemli. Çünkü birçok yerde bu tarz kızartmalar, önceden kızartılıp hazırda bekletiliyor. Sofraya geldiğinde de anlamsız, buz gibi oluyor. Kalamarın dışı kıtır kıtırdı, tam da bir kızartmanın olması gerektiği renkte ve kıvamdaydı. İçi ise yorulmadan çiğneme kıvamındaydı, yani birçoklarının yaptığı gibi lastik kıvamında değil. Midyeler de mükemmel kıvamda kızarmıştı, içi ise sulu kalmış ve yumuşacıktı. Yine birçokları, midyeyi kıtır kıvama getirmek adına içini de kıtırlaştırıyor ve midye tadını alamıyorsunuz. Tarator ise tam benim sevdiğim gibiydi, limon oranı fazlaydı, ekşisi benim için yerindeydi. Ben normalde ekstradan limon isterim ancak istemesem de olurmuş. Ancak bazılarına limon oranı fazla gelebilir.

Meşhur Kireçburnu Midye ve Balık Evi

Bu gelişimizde sipariş vermedik ama yarım ekmek midye de çok lezzetli ve doyurucu oluyor. Midyeyi yeteri kadar bol koyuyorlar.

Diğer müşterilerin neler sipariş ettiğine göz gezdirdiğimizde balık ekmek veya ızgara balık tercih edenler de bir hayli fazlaydı. Bunun yanında midye dolma da sıklıkla sipariş ediliyordu.

Biz siparişlerimiz için 55TL ödedik. Bira 10TL idi. 1 porsiyon midye tava 10TL, 1 porsiyon kalamar 15TL. Balık fiyatları 10-20TL arası değişiyor. Fiyatlar ortalama bir balıkçıda olan fiyatlar, ancak kalite o ortalamanın tabiki çok üstünde.

Meşhur Kireçburnu Midye ve Balık Evi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

(Visited 802 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons