Lipa Meyhanesi

Lipa Meyhanesi

Sosyal medyada karşılaştığımız andan itibaren gitmeyi merakla beklediğimiz Lipa Restoran ya da Lipa Meyhanesi, rezervasyon için aramamızla beraber beklentilerimizi karşılamaya, gönlümüzü hoş etmeye başladı.

Lipa Meyhanesi, İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı, ağırlıklı olarak Boşnak asıllı vatandaşlarımızın yaşadığı Sapanbağları Mahallesi’nde Mimar Sinan Caddesi’nde yer almaktadır. Teknolojinin bu kadar ilerlemesiyle gitmek istenilen yeri bulması artık o kadar da zor değil. Ama rezervasyon için aradığımızda, Lipa Meyhanesi’nin yine de cep telefonumuza konum atması çok ince bir davranıştı ve daha hiç bir şey tatmadan yüzümüzü güldürmeye başardı.

Lipa Meyhanesi
Lipa Meyhanesi duvarlarında spor kulüplerine ait atkılar, formalar ve sıkça ayı postları ve özellikle Atatürk resimleri dikkat çekmekte..

Rezervasyon Önemli!

Biz Lipa Meyhanesi ’ne bir Cuma akşamı gitmeye karar verdik. Rezervasyonumuzu henüz tam dolu olabileceğini düşünmediğimizden saat 19:00 için yaptırdık. Zira saat 20:00’den sonrası için rezervasyon kabul edilmiyor. Ancak saat tam 19:00’da gittiğimizde, Lipa Meyhanesi tıklım tıklım doluydu. Bunun yanında bizi yerimize de hemen oturtamadılar. Meyhanede herkes çok keyifli görünüyordu. İnsanların keyifli halleri bizi sabretmeye teşvik ediyordu. İki restoran çalışanı gelip, özür dileyerek kısa bir süre beklememizi rica ettiler, bir dakika geçmeden ismini çokça okuduğumuz İbrahim Abi gelip defalarca özür dileyerek sadece iki dakika daha beklememizi rica etti ve yerimize iki dakika sonunda oturacağımızı temin etti. Onlarca restoranda bu sözleri yalan olarak duyduktan sonra, burada bu sözlerin yalan olmadığından sanki emindik. Gerçekten de iki dakikanın sonunda masamıza doğru yol almıştık. Daha hiçbir şey tatmadan yüzümüz gülmeye devam ediyordu.

Masamıza oturduktan sonra gelen garson halimizi hatrımızı sorup, güzel bir akşam diledikten sonra siparişimizi sordu. İlk defa Boşnak restoranına geldiğimizi, ilk defa Boşnak yemekleri deneyeceğimizi söyledikten sonra okuduklarımızı işe karıştırmadan yardımını ve bizi yönlendirmesini istedik. Bize denememiz gereken ve en çok tercih edilen mezelerden bahsetmeye başladı. Meze olarak soka, lipatör, patlıcan ezmede mutabık kaldık. Bunların yanında “tabiki kuru et yazıyorum” dedi ve kuru etli bulgur pilavını da kendi ekledi. Daha sonra pişman olaraktan, bulgur pilavını yarım porsiyon istedik. Bunların yanında bildiğimiz klasik mezeler de meyhanede mevcut. Sucuklarının da iddialı olduğunu da belirttikten sonra sucuksever olarak hiç tereddütsüz ara sıcak sucuk ızgara da sipariş ettik. Bunların yanında bir de 35’lik rakı söylüyoruz. Meyhanede Boşnakların erik rakısı Sljivovica da mevcut.

Lipa Meyhanesi

Lezzet şöleni başlıyor…

Mezelerimiz hızlı bir şekilde masamıza gelmeye başladı. Soka, manda kaymaklı sarı biber turşusu. Turşu olduğundan dolayı bize bir hayli tuzlu geldi. Tuzlu olması haricinde gayet lezzetli bir meze, ancak tuzlu olması sebebiyle çok rahat yiyemedik. Lipatör, kızarmış sebzeler ve yoğurtla yapılan, bize çok da yabancı olmayan lezzetli bir meze. Lezzeti yerindeydi ama bizi çok da şaşırtmadı açıkçası. Keza patlıcan ezme de yabancı değil, ancak lezzetli hazırlanmıştı. Pişmanlık sebebimiz kuru etli bulgur pilavı harikaydı; daha fazla söylemeyip de yarım porsiyonla sınırlamamız pişmanlık sebebimiz.  Kuru eti tane tane bulgur pilavına çok yakıştırdık, pilavın sosunun kıvamı yerli yerindeydi, mutlaka denenmesi gereken bir tarif. Ve kuru etlerimiz…

Kuru et geldikten sonra bir çeşit daha olduğunu öğrendik. Porsiyonu ikiye bölmelerini ve iki çeşitten de yarımşar porsiyon koymalarını talep ettik. Birinci ve standart olan çeşit trançtan kuru et veya suho meso. Övgülerini sonuna kadar hakkediyor. Bir hayli lezzetli. Bizim için gecenin yıldızı olmayı hakeden iki lezzetten biriydi. İkinci çeşit ise antrikottan yapılan kuru et. Izgara olarak da servis edebiliyorlarmış, ancak biz çiğ olarak istedik. Biraz yağlı. Tranç kadar yemesi kolay gelmedi. Izgara olarak istesek daha memnun kalabilirmişiz. Gecenin yıldızı olmayı hakeden ikinci lezzet ise ızgara sucuk. Bu sucuk farklı olarak isli sucuk. Tütsülenerek yapılıyor. Sucuksever olarak bayıldık. Çok farklı bir lezzetti bizim için. Gecenin diğer yıldız adayı.

Lipa Meyhanesi
Soka
Lipa Meyhanesi
Lipatör
Lipa Meyhanesi
Patlıcan Ezme


Lipa Meyhanesi
Kuru etli bulgur pilavı
Lipa Meyhanesi
İsli sucuk ızgara
Lipa Meyhanesi
Kuru et – Tranç / Antrikot

Köfteler…

Meze faslımız boyunca bir iki kere, rahatsız etmeden, İbrahim Bey halimizi hatrımızı sorup güzel dileklerde bulundu. Gerçekten çok sıcak bir işletme olduğunu rezervasyon aşamasından itibaren hissettik. Mezelerimizden sonra ana yemek için dinlenmemizi beklemeleri bunu kanıtlar nitelikteydi. Ana yemek için köfte tavsiye ettiler. Köfte aynı harçtan, aynı garnitürden iki çeşit olarak yapılıyor. Burger de denilen tek parça köfte, ismi Pleskavica ya da 6 parça olarak parmak köfte, ismi Çevap. İkisi de kiremitte, tabanda bol soğan ve patates kızartması ile servis ediliyor, en üstte bir parça erimiş peynir. Soğanın kokusu masayı anında sarıyor ve köfteye davetiye çıkarıyor, kesinlikle rahatsız etmiyor. Köfte de en az diğer yıldızlar kadar lezzetli. Fazla pişirilip de kurutulmamış, içi sulu kalmış. Tabandaki patates kızartması sanki soğumuş da tekrar ısıtılmış gibiydi, ama bu lezzet cümbüşünden sonra umrumuzda bile olmuyor.

Lipa Meyhanesi
Çevap

Bütün masayı temizlememizden sonra ikram aşaması başlıyor. Önce meyve, daha sonra ballı fındıklı muz geliyor.

Lipa Meyhanesi

Gecenin sonunda eşimle klasik hesap tahmin etme oyunumuzu oynadığımızda, ikimiz de büyük farkla yenildik. 2 kişi 125TL ödedik. Şüphesiz, Lipa Meyhanesi ’nde çok keyifli ve lezzet dolu bir akşam geçirdik. Tercihimizden sonuna kadar memnun kaldık. Bir şekilde Lipa Meyhanesi ismine rastlayan herkese, burayı tereddütsüz öneriyoruz.

Lipa Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

(Visited 1.080 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons