Kıbrıs’ta ne yedik?

Kıbrıs’ta ne yedik?

Kıbrıs mutfağı otlarıyla, mezeleriyle, hamur işleriyle tam bir cennet. Biz de üç günlük Kıbrıs gezimizde bazı lezzetleri yakalama fırsatı bulduk.

Bu gezimizde edindiğimiz deneyimlere göre Kıbrıs sadece kumar, tatil köyü turizmi için değil, gastronomi için de tam bir cennet. Üç günlük Kıbrıs gezimizde Girne, Gazimağusa ve Lefkoşa’da bulunduk. Buralarda Kıbrıs’a özgü lezzetleri kısmen tatma fırsatı bulduk. Yeme içme adına Kıbrıs’a biraz daha vakit ayırmalı, ya da tekrar tekrar gelmeli. Çünkü gidemeyip de içimizde kalan çok yer oldu.

Niazi’s

Girne’de kaldığımız otelin çok yakınındaki, tesadüfen gördüğümüz Niazi’s. Biz sadece çorba içmeye girdik buraya, ancak menüde görünce Şeftali Kebabı da soyledik. Sipariş alınır alınmaz pide ve sarımsaklı tereyağ ikram ediyorlar. Daha sonraki araştırmalarımızda buranın aslında Kıbrıs’ta çok meşhur olduğunu ve bu kebabı en iyi yapan yerlerden biri olduğunu öğrendik.

Peki şeftali kebabı da, nerede bunun şeftalisi? Bu konuda iki fikir var, birincisi bu köfteler şeftali gibi kızardığı için, ikincisi ise bu kebabı Şef Ali ortaya çıkardığı için, Şef Ali tabiri zamanla Şeftali’ye dönüşmüş. Bu köfteler bol soğan ve maydanoz ile oluşturulan köftelerin kuzu gömleğe sarılmasıyla yapılıyor. Kıbrıs’ın en bilindik lezzetlerinden…

Bereket Fırını

Lefkoşa Surlariçi’nde Kumarcılar Han’ın hemen karşısında yer alan Bereket Fırını harika pideleri ile nam salmış. Hellimli pide’leri ve lahmacunları çok meşhur. 200 senelik dükkanmış. Sahipleri Kıbrıs Türkü sıcacık bir aile. Bu eski görünümlü dükkanın müdavimleri burayı çok seviyor, zaten herkesle arkadaş gibiler, yenilere de arkadaş gibi yaklaşıyorlar.

Biz hellimli ve hellim pastırma karışık denedik. Yumurtalı karışımla yapıyorlar ve limonla servis ediyorlar. Harcı çok lezzetli, ama özellikle hamuru gerçekten çok başarılı, çıtır çıtır. Fiyatları ise 16TL. Lahmacunun tanesi 4,50TL. Pet şişede satılan naneli ayran da pek lezzetli.

Fotoğraf çektiğimizi gören Amca, bu fotoğrafları mutlaka arkadaşlarımıza göndermemiz gerektiğini söyledi. “Gelsinler, mutlaka yesinler..” dedi. Gerçekten de gidin, yiyin!

Bu nedir diye sormamız üzerine, kalkarken bir de yolluk olarak Kıbrıs’a özgü hamurişi olan pilavuna ikram ettiler. Biz burayı çok sevdik.

Bereket Fırını Lefkoşa Kıbrıs
Hellimli Pide
Bereket Fırını Lefkoşa Kıbrıs
Hellimli - Pastırmalı Pide

The Palm House Cafe & Restaurant

Gazimağusa’da yer alan Palm House’un methini çok duymuştuk. Gazimağusa’ya gider gitmez, karnımızın açlığıyla direkt buraya koştuk. Ancak çok zor bulduk. Önce yakınlarda başka bir Palm House gördük, kapalıydı. Ama hiç de bizim aradığımıza benzemiyordu. Sonunda inat edip, biraz daha ilerleyip aradığımızı bulduk. Biz 15 Kasım günü gittik ve 15 Kasım KKTC’nin Cumhuriyet Bayramı; dolayısıyla her yer kapalıydı. Şansımıza Palm House açıktı ve tatil günü olduğu için çok kalabalıktı. Ailesiyle gelenler, arkadaşlarıyla gelenler… Ayrıca çok şık bir mekan. Hemen yardımcı oldular ve siparişimiz alındı.

Badadez köftesi sipariş ettik. Yeni hazırlayacakları için uyardılar. Biz de hazırlanmasını beklerken önden hellim, etli yaprak sarma ve torpido görünümlü bulgur köftesi söyledik. Yaprak sarmayı fazla gelmesin diye yarım porsiyon söyledik, pişman olduk. İçi taşarcasınaydı ve çok lezzetliydi, yanında süzme yoğurt ile geldi. Ekşi aroma ayrı bir lezzet vermiş. Zaten sarma da limonla servis edildi. Kıbrıslılar limonu çok tüketiyorlar. Sokakta bulgur köftesini limon sıka sıka yiyenleri görünce buna kanaat getirdik. Bulgur köftesi de çok lezzetliydi, malzemeden kesinlikle çalınmamış. Kızartma olarak geldi ama çol hafifti. Limon sıkarak veya sıkmadan, iki türlü de harika.  Bol soğanlı meşhur badadez köftelerimiz ya da bir diğer deyişle Kıbrıs Köftelerimiz de çok geçmeden geldi. Gerçekten çok lezzetliydi. Bol soğan, bol maydanoz, patates ve kıyma ile yapılıyor. Porsiyonu gayet doyurucu.

Burayı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Palm House Gazimağusa Kıbrıs
Bulgur köftesi, etli yaprak sarma ve hellim
Palm House Gazimağusa Kıbrıs
Badadez Köftesi
(Visited 255 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons