Kıbrıs

Kıbrıs

İşlerim için hazır Kuzey Kıbrıs’ta bulunuyorken, sevgili patronumun da iş bitiminde üç günlük izin isteğimi kırmaması ile birlikte, değerli eşim Derin de iş sonrası hemen Kıbrıs’a geldi ve üç günlük bir Kuzey Kıbrıs gezisi yaptık…

KKTC’ye daha önceki gidişlerimde “Kıbrıs’a gitmeye ne gerek var ki? Sadece kumar ve tatil köyü…” şeklinde düşünürdüm. Ancak bu gezimizde gördüm ki Yavru Vatan bambaşka bir cennet. Bu konuda mahcup oldum. Kumar konusunu bilmem ama, yemekleri, güneşi ve denizi, ucuz alışveriş imkanları, tarihi eserleriyle görülmeyi sonuna hakediyor.

Biz Kuzey Kıbrıs’ta Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa’yı görme fırsatı bulduk. Ama görme fırsatı bulamadığımız yerler, tatma fırsatı bulamadığımız yemekler içimizde ukde kaldı. Bu üç günlük gezi bize yetmedi. Bir gün mutlaka tekrar gelip, içimizdeki ukdeyi mutlaka atacağız.

Biz bu yazıda Kuzey Kıbrıs ile ilgili genel bilgiler vereceğiz. Kıbrıs’ta gezdiğimiz yerler ile ilgili yazıları aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz.

Kıbrıs’a nasıl gidilir?

Öncelikle Kıbrıs her yönüyle adeta Türkiye’ye bağlı bir şehir. Pasaportsuz, vizesiz, sadece Türkiye Cumhuriyeti kimliğiniz ile giriş yapabiliyorsunuz. Ancak çok önemli bir husus var. Girişte bir form dolduruyorsunuz ve giriş damganız bu forma basılıyor. Dolayısıyla bu forma gözünüz gibi bakmanız ve kesinlikle kaybetmemeniz gerekiyor.

Kıbrıs’a gemiyle ya da uçakla gidebilirsiniz. Tecrübe etmedik, ancak Mersin Taşucu’ndan ve Alanya’dan Girne ve Gazimağusa’ya feribot seferleri varmış. Bu yolu seçecekseniz, araştırmanızda fayda var. Hatta tecrübe ederseniz, yorumunuz ile bizi de bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz 🙂

Uçakla ulaşım için ise dış hatlardan çıkış yapmanız gerekiyor. Sonuçta KKTC başka bir ülke. Yerli tüm havayollarının Ercan Havalimanı’na hergün seferi bulunuyor. Ancak yoğun zamanlarda biletinizi önceden almanızda fayda var; zira bilet fiyatları bir anda uçabiliyor.

Kıbrıs’ta ulaşım

Ercan Havalimanı’ndan Girne, Lefkoşa, Gazimağusa’ya gitmek için adanın Havaş’ı Kıbhas’ı kullanabilirsiniz. Bir kişi 15TL. Girne’ye 1 saat civarında varıyor ve merkezde bırakıp, yine merkezden alıyor. Taksi ile 100-120TL fiyat çekiyorlar. Otelinizle konuşursanız, uygun fiyata taksi de bulabilirsiniz. Biz dönüşte 70TL’ye anlaştık mesela.

Girne’den çevre illere gitmek için yine merkezde hemen Kıbhas ofisinin olduğu yerde minibüs, taksi dolmuş ofisleri bulunuyor. Lefkoşa 1 saat civarı, Gazimağusa 2 saate yakın sürüyor.

Ancak burada heryeri görmek için mutlaka araç kiralamalısınız ya da günübirlik turlarla gezmelisiniz. Çünkü minibüsler sadece ana hatlardan geçiyor ve gezip görebileceğiniz çoğu yere taksiden başka şansınız kalmıyor.

KKTC ile ilgili birkaç bilgi

  • Türk Lirası geçiyor ve Türk bankalarının bankamatiklerinden para çekebiliyorsunuz.
  • Trafik soldan akıyor. Dolayısıyla araçlarda direksiyon sağda ve toplu taşımaya soldan biniyorsunuz. Toplu taşımaya ilk binişinizde sağ tarafa yönelirseniz, “Ne o? Arabayı sen mi kullanacaksın?” esprilerine mutlaka yakalanacaksınız. Trafiğin soldan akması yolda sizi şaşırtıp, midenizin bulanmasına ve sürekli karşıdan gelenle çarpışacakmışsınız hissine sebep olabilir.
  • Elektrik için heryerde ingiliz priz kullanılıyor. Bazı otellerde mevcut, ancak yanınızda ingiliz priz dönüştürücü bulundurmanızda fayda var.
  • Alkol alacaksanız, Girne merkezdeki çarşıdan alabilirsiniz. Çok dükkan var, dolaşarak en uygun fiyatları yakalayabilirsiniz.
  • Hellim peyniri havaalanından alabilirsiniz. Ancak yine Girne Çarşısı’ndan Koop marka almanızı tavsiye ederiz. Kooperatif ürünü. Hem havaalanına göre daha uygun, hem de buram buram süt kokuyor.

Kıbrıs’ta ne yedik? yazımıza göz atabilirsiniz.

(Visited 138 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons