İskenderun’da ne yedik?

İskenderun’da ne yedik?

Mini İskenderun turumuzda yemek yemek istediğimiz çok nokta varken 1-2 saat gibi kısıtlı bir vakitten dolayı daha az noktaya uğrayabildik. Sizin daha çok vaktiniz olursa mutlaka daha çok lezzeti tadın.

Mavi Köşe Döner

Burası İskenderun ‘un en iyi dönercilerinden. Kendi iddialarına göre İskenderun’un en iyi dönercisi. Bu iddialarını doğrulayacak kadar yerde döner yemedik İskenderun’da, ancak birçok yorum, birçok liste bu iddialarını kanıtlar nitelikte.

Mavi Köşe Döner, Türkiye’nin en iyi tavuk dönercileri arasında gösteriliyor. Et dönerinin de hatırı sayılır bir kitlesi var. İskenderun dönerinin özelliği ise ekmeği, sosu ve acısı. Biz de dürüm olarak, hem tavuk hem de et döner söyledik.

Mavi Köşe Döner İskenderun
Mavi Köşe Döner

Öncelikle içine ne koyulcağını, ekmeğin miktarını soruyorlar. Az ekmek, normal ve çok. Yani tek lavaş, çift lavaş muhabbeti gibi. Acının ve sosun miktarı, soğan, yeşillik ve mayonez tercihinize göre konuluyor. Biz çok şişmeyelim diye az ekmeğe yaptırdık ama o bile yeterince doyurucuydu.

İlk olarak ekmekleri özel, şişkinlik yapmıyor ve tezgahtaki sacda soslayıp mutlaka ısıtıyorlar. Dolayısıyla yediğiniz dürümü bütün halinde sıcak yiyorsunuz. Bir kısmı soğuk, bir kısmı sıcak değil yani. Acısı ise insana keyif veren cinsten. Yediğiniz yemeyi burnunuzdan getirip, rahatsız etmiyor ama ağzınızda da hoş bir iz bırakıyor. Her yerde göreceğimiz gibi, burada da mutlaka turşu ikram ediliyor ve Hatay’da yapılan salatalık turşuları çok hoşumuza gitti, kütür kütür, inanılmaz keyif veriyor.

Tavuk döner gerçekten çok lezzetliydi. Hatta hayatımızda yediğimiz en iyilerden biriydi desek yanlış olmaz. Tavuk dönere karşı mesafeli olunan şu zamanlarda, tavuk dönere karşı bizde bir sempati oluşturdu resmen. Et döneri de çok güzeldi. İstanbul’da yediğimiz dönerden çok farklı. Kıyma ile yapıyorlar. Kıyma ve et sıra ile diziliyor ve sonrasında birbirleriyle harmanlanıyor, çok lezzetli bir bütün haline geliyor.

Biz burayı çok sevdik. Porsiyonlar yeterince doyurucu. Bu yemek için 20TL ödedik.

Mavi Köşe Döner İskenderun
Mavi Köşe Döner


İskenderun Gezi Notları yazımıza göz atabilirsiniz.

Petek Pastanesi

Kimilerine göre Hatay’ın ve İskenderun’un en iyi pastenesi, ve künefenin bir numaralı adresi. Biz de Petek Pastanesi’ne, Hatay sınırlarına girer girmez, gerçek Hatay künefesi ile tanışmak üzere geldik.

Burası gerek dışarıdan görünümüyle, gerek iç dekorasyonuyla eski Fransız kafelerini andırıyor. Garsonlar çok şık, içerisi tertemiz. Kocaman bir tatlı ve pasta tezgahı, ortada da kocaman bir çikolata vitrini.

Hemen siparişimiz alınıyor. Künefe söylüyoruz. Yeni yapılacağını ve bir on dakika kadar beklememiz gerekeceğini kibarca belirtiyorlar. On dakika sonra da künefelerimiz geliyor. Enfes görünüyor. Birbirinden bağımsız üç ayrı katmandan oluşuyormuş gibi. Çatalı bastırıp parçayı çektiğiniz zaman, çok güzel sünüyor, inanılmaz bir görüntü.

Bu görsel şölenden sonra tadı bizi çok da büyülemedi, ancak yine de lezzeti yerindeydi. Biz yanına bir porsiyonluk dondurma ve 4 adet de çay söledik. Porsiyonlar yeterli. Toplamda 34TL ödedik.

İskenderun Petek Pastanesi
İskenderun Petek Pastanesi

İskenderun Gezi Notları yazımıza göz atabilirsiniz.

(Visited 2.092 times, 2 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons