Gori, Gürcistan

Gori, Gürcistan

Tiflis’in çevresinde günübirlik gidebileceğiniz birçok durak var. Gori de bunlardan biri. Tiflis’ten 80km, aşağı yukarı 1 saat mesafede. Sovyet tarihinin önemli isimlerinden Stalin’in Gorili olması, Gori gezimizi planlamamızda önemli bir etken. Gori, yürüyüş gezisi için iyi bir seçim.

Gori gezimiz için sabah erkenden Tiflis’ten yola koyulduk.

Gori’ye ulaşım

Biz Gori’ye Tiflis’ten geldiğimiz için, Tiflis’ten ulaşımı anlatacağız. Gerçi direkt Gori’ye gitmek isterseniz, havaalanı olmadığı için, yine Tiflis’e gidip, Tiflis üzerinden gelmeniz gerekiyor.

Tiflis’te Gori’ye giden araçlar Didube Pazarı’nın arkasındaki garajdan kalkıyor. Buraya metro ile ulaşabilirsiniz. Pazarın hemen arkasında metro istasyonu var.

İsterseniz paylaşımlı taksi ile, ya da minibüs ile gidebilirsiniz. Minibüs kişi başı 3 Gel. Taksiler ise kişi başı 5 Gel. İlk siz gelirseniz yandınız, az kişi varsa kimse yanaşmıyor; çünkü dolmadan kalkmıyor ya da şöför “ver parasını, kalkalım” diyor. Şansımıza giderken son iki kişilik yer olduğundan taksiyle gittik. Dönüşte de takside hiç yolcu olmadığından minibüsle döndük. Konfor ya da hız açısından pek de birşey farketmiyor açıkçası. İki noktada da aynı yerden alıp, aynı yere bırakıyorlar.

Birçok insanın ölümünün ve Gürcistan’ın çektiği zulmün sebebi olarak gösterilen Joseph Stalin, tüm Gürcistan’ın aksine Gori’de çok seviliyor. Çünkü Stalin Gori doğumlu ve Gorililer bundan çok gurur duyuyorlar. Biz de Gori’ye bu sevgiyi ve Stalin Müzesi’ni görmek için gittik.

Tiflis yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Batum yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Stalin Müzesi’ne doğru…

Gori Otobüs Garajı’na indikten sonra hedefimiz Stalin Müzesi. Google Maps’ten baktığımızda 1km’lik bir yürüyüş ile ulaşabileceğimizi görünce yaya olarak müzeye doğru yola koyulduk.

Ilia Chavchavadze Caddesi üzerinden yürümeye başladık. Sokaklar neredeyse bomboş, çok az insan var. Biraz sonra bir meydana denk geliyoruz ve karşımıza devasa bir bina çıkıyor. Burası belediye binası. Buradan sola, Stalin Caddesi’ne dönünce Stalin Müzesi caddenin sonunda yer alıyor.

Gori Belediye Binası
Gori Belediye Binası

Müzeye gelmeden biraz önce büyükçene bir park var. Orada biraz oturup yolda gelirken aldığımız hamur işlerini yiyip dinleniyoruz.

Gori Stalin Parkı
Stalin Parkı
Gori Stalin Parkı
Stalin Parkı

Stalin Müzesi

İlk olarak sizi Stalin’in doğduğu ev karşılıyor. Küçük bir kulübe gibi. Ancak üzerine örtülerek, önüne sütunlar dikilerek tapınak havası verilmiş. Ücretsiz gezilebiliyor.

Gori Stalin Müzesi
Stalin'in doğduğu ev
Gori Stalin Müzesi
Stalin'in doğduğu ev

Evi geçince solda bir tren vagonu göreceksiniz. Bu vagon Stalin’in şahsi vagonu. Seyahatlarinde bu vagonu kullanıyormuş. İçi dönemin şartlarına göre çok konforlu görünüyor. Özel banyo, yatak odası, toplantı odası gibi odalar mevcut. Gezmek ücretliymiş, ama biz görür görmez saldırdığımız için, görevli de birşey demeyince ücret ödemedik. Giriş 5 Gel.

Gori Stalin Müzesi
Stalin'in özel vagonu

Son olarak da müzeye giriyoruz. Müzenin yapımına 1951’de sosyalizm tarihi müzesi olarak başlanmış ve 1957’de müze, resmi olarak, Stalin’e adanmış. 1989’da bağımsızlık hareketleriyle birlikte kapanmış, sonrasında tekrar açılmış. Son olarak da Gül Devrimi’nden sonra Sovyetist içeriğinin değiştirilmesi gündeme gelse de askıda kalmış.

Müzede Stalin ile ilgili ne varsa sergileniyor. Öğretmenleri ve çocukluk arkadaşlarının fotoğrafları, kitapları, yayımladıkları bildiriler, savaş planları, kendisiyle ilgili haberler, kişisel eşyaları ve dünyanın her yerinden aldığı hediyeler gibi parçalar sergileniyor. Sevilir veya sevilmez, yaptıkları doğrudur veya yanlıştır, ama tarihin böyle bir simgesinin kişisel eşyalarını bu kadar yakından görmek, insana heyecan veriyor doğrusu. İçeride bir de anıt oda var, orada da Stalin’in bronz ölüm maskesi var. Görülmeye değer bir müze doğrusu. Ancak pek İngilizce açıklama yok, açıklamaların çoğunluğu Rusça ve Gürcüce. Giriş 10 Gel.

Gori Stalin Müzesi
Gori Stalin Müzesi
Gori Stalin Müzesi
Gori Stalin Müzesi

Dönüş yolunda da hemen yolumuzun üzerindeki 2. Dünya Savaşı Müzesi’ni de görmek istedik. Ancak müze görevlisinin ve bizim bozuk paramız çıkışmayınca, bizi içeri almadı ve müzeyi göremedik. Biz de paşa paşa dönüşe geçtik.

(Visited 480 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons