Gaziantep

Gaziantep

Urfa’dan Gaziantep’e gitmek için, Urfa Otogar’dan Gaziantep Otogar’a sıklıkla otobüs ve firma var. Biz karşımıza ilk çıkan Astor Turizm’e yanaştık. Yol 2 – 2buçuk saat sürüyor, bilet ücreti kişi başı 20TL.

Otelimiz İbis Hotel, fazla vakit kaybetmemek adına otogardan taksiye biniyoruz; taksi 17TL tutuyor, havaalanından ise 50TL tutuyormuş. Bir an önce odamıza yerleşip, Gaziantep’e gelmiş olmanın coşkusuyla yemek yeme derdine düşüyoruz.

Antep’te ne yedik? yazımıza göz atabilirsiniz.

Yemeğimizi yedikten sonra ilk durağımız Zeugma Mozaik Müzesi. Müzeye gitmek için otobüse biniyoruz. 3 binişlik otobüs bileti 8,50TL. Zeugma Mozaik Müzesi 2011 yılında açılmış. Dünyanın en önemli müzelerinden kabul ediliyor. Eski Gaziantep Tekel Fabrikası’nın yerine kurulan müze 3 binadan oluşuyor. Müzede, Zeugma’dan çıkarılan Roma ve geç antik döneme ait birçok mozaik, duvar resmi, çeşme, sütun, heykel, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar restorasyonu yapılarak sergileniyor. Dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği de burada sergilenmektedir ve kesinlikle görülmeye değer, bu eseri yakından görmek insanı gerçekten heyecanlandırıyor. Mozaik, diğer eserlerin haricinde ayrı karanlık bir odada sergileniyor ve başında sürekli olarak bir güvenlik bekliyor. Müzede MüzeKart geçerli.

Zeugma Mozaik Müzesi - Gaziantep
Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi - Gaziantep
Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi’nin ardından Bakırcılar Çarşısı‘nı geziyoruz. Müzeden Bakırcılar Çarşısı’na tek otobüsle gelinebiliyor. Bakırcılar Çarşısı’nda fiyatlar sanıldığı gibi uçuk değil, pazarlık yapıp, “Baştacısın!” lafını da sıklıkla duyarsınız. Servis tabakları, kahve fincanları, tepsiler, cezveler, sahanlar vs.. hepsi harika. Biz de bir iki parça alıp Almacı Pazarı‘na giriyoruz. Burası ise baharatçıların toplandığı bir çarşı, envai baharat var. Biz de buradan antep fıstığı alıyoruz. Yürüyüşümüze devam ederken Zincirli Bedesten‘e giriyoruz. 18. yüzyılda inşa edilen Zincirli Bedesten, önceleri et hali olarak kullanılmış, şimdilerde ise baharatçı ve turistik eşya satıcılarına ev sahipliği yapıyor.

Antep’te ne yedik? yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıradaki durağımız Gaziantep Hamam Müzesi. Aslına sadık kalınarak restorasyonu yapılan hamamda, hamam kültürüne ait araç ve gereçler sergilenirken, balmumu heykellerle bu kültür canlandırılmaya çalışılmış. Giriş ücretsiz.

Gaziantep Hamam Müzesi
Gaziantep Hamam Müzesi

Hamam Müzesi’nden sonra hemen yakındaki Emine Göğüş Mutfak Müzesi‘ne geçiyoruz. Eski bir konakta kurulan bu müzeye giriş 1TL. Müzede Antep yemek kültürüne ait mutfak araç gereçleri sergilenirken, ekranlarda Antep’e özgü yemekler tanıtılıyor, bu yemeklerin tarifleri veriliyor.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi - Gaziantep
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep’teki son durağımız ise Medusa Cam Eserler Müzesi. Müze, Gaziantep Kalesi‘nin karşısında yer alıyor, eski bir Gaziantep evine kurulmuş.. Bu müzenin özelliği, Türkiye’nin ilk özel cam eserler müzesi olması. 3 bloktan oluşan müzede 1500’ü aşkın eser bulunmaktaymış. Bu eserlerin çoğunluğu cam eserler. Geri kalan eserler ise bronz ve pişmiş toprak eserler, Roma ve İslami döneme ait altın ve bronz paralar, altın takılar. Müzeye giriş ücreti 4TL.

Medusa Cam Eserler Müzesi - Gaziantep
Medusa Cam Eserler Müzesi
(Visited 341 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons