Börekçi Abla

Börekçi Abla

İsmini hiç bir zaman sorma gereği duymadım. Çünkü onu Börekçi Abla olarak bildim, tavsiye ederken Börekçi Abla diye bahsediyorum…

Ben doğma büyüme Sarıyerli’yim. Boğaz’ın incisi, balıkçılarıyla, kozmopolit halkıyla, Balkan Kupası Şampiyonluğu’yla, Sarıyer.

Sarıyer’in adının anıldığı bir başka konu da tabiki böreği, börekçileri. Kimi Sarıyer Böreği der, kimi çarşaf böreği, kimi kol böreği. Türkiye’nin her yerinde bir Sarıyer Börekçisi’ne rastlamak mümkün. Hatta Dünyanın birçok noktasında da Sarıyer Börekçileri açılmakta. “Sarıyer Böreği, Sarıyer’de yenir.” gibi bir düz mantıkla yola çıkarsak da Sarıyer’deki börekçilerden bahsetmek gerekir.

Yazıma Sarıyerli olduğumu söyleyerek başlamıştım. Sarıyer’deyseniz, sabah çok erken uyandığınızda ya da bütün gece uyuyamayıp sabah saatlerini zor ettiğinizde, kazınan midelerinizi bir Sarıyer Börekçisi’nde ferahlatırsınız. Ya da çayın yanına birşey yoksa anneniz gider size bir kilo kıymalı peynirli karışık Sarıyer Böreği alır, yedirir.

Sarıyer’de bu böreğin temsilcisi birçok dükkan var. Ben bunlardan üçünü tercih ediyorum. Çayırbaşı’ndaki Tarihi Bilice Börekçisi. Bu böreğin birçok çeşidini yapıyorlar. Tavuklusu mutlaka denenmeli. Ispanaklı ile beraber söylendiğinde çok keyifli oluyor. Kıymalıyı, kuş üzümünü sevenler ve sevmeyenler için iki çeşit yapıyorlar. Haftasonu kahvaltısı için yer bulmak neredeyse imkansız ve ne yazıkki öğle saatlerine kalmadan börek çeşitleri bitiyor, yenisinin olmasını beklemek durumunda kalıyorsunuz. Meydandaki Tarihi Sarıyer Muhallebicisi. Bu börekçiyle beni küçük yaşlarımda annem tanıştırdı. Peynirlisini tercih ederim, peynirlide 3 börekçi tercihim arasında benim için en iyisi. Bir diğeri ise meydandaki caminin yanında Tarihi Karaköy Börekçisi. En üst kattaki manzara inanılmaz. Burada da bu böreğin klasik çeşitleri var. Ben kıymalısını ve ıspanaklısını tercih ediyorum. Yanında bir ince belli ile en üst katta yerimi alıyorum.

Peki başlık olarak yazdığım Börekçi Abla nerede?

Ben yıllardır kongre&etkinlik sektöründe çalışıyorum. İşim gereği sürekli şehir dışına gidiyorum ve iyi otellerde konaklama fırsatı buluyorum. Bunlardan biri de 2013 yılında açılan Titanic Deluxe Belek. Otel yemek konusunda gayet başarılı. Sabah, öğle, akşam ve ara öğünler için çok geniş açık büfesi var. Her akşam menüsünde etli sarmanın bir çeşidi olması beni vuran noktaların ikinci sırasında geliyor.

Gelelim konumuza: Börekçi Abla. Bizim işlerde sabah yoğunluğundan dolayı kahvaltıya vakit ayırmak pek de kolay olmuyor. Onunla tanışmam bir ilk iş günü, işe koyulmaya daha vakit varken oldu. Sarıyer Böreği, çarşaf börek, kol böreği, ya da başka hangi isimle anılıyorsa, tutkunu biri olarak değerlendirmem çok net: yediklerim arasında en iyisi.

Börekçi Abla

İsmini hiç bir zaman sorma gereği duymadım. Çünkü onu Börekçi Abla olarak bildim, tavsiye ederken Börekçi Abla diye bahsediyorum. Bu otele her geldiğimde, her sabah vakit ayırır, mutlaka böreğini yerim. Her geldiğimde de gülümser, hoş geldin eder. Yeni pişiyorsa kaç dakika ise başka birşey almadan beklerim. Sanırım başkası yer diye korkuyorum. Beklerken halimi hatrımı sorar. Kısa bir sohbet ederiz. Pişenler varken, kendisi de diğerlerini hazırlamaya koyulur.

Mükemmel börek…

Hamurunu da orada, herkesin gözü önünde incecik ve tazecik açıyor. Hamuru açarken başının üstünde çevirerek şovunu da yapıyor Ablam. Kullandığı yağ çok az miktarda. Sadece kıymalı yapıyor. Baharat oranı çok yerinde, kesinlikle mide yakmıyor. Ancak hergün farklı olarak minik dokunuşlar yapıyor. Bu minik dokunuşların kesinlikle tadı değiştirmesine izin vermiyor. Örneğin çok az miktarda havuç rendesi, incelemezseniz göremezsiniz bile, kıymalı böreğe de çok yakışır, annemden bilirim. Örneğin, bazı gün soğan miktarını biraz daha artırır. Çok da lezzetli olur. Börekçi Abla’nın izin gününde ise başka bir ablamız var, onu pek de tavsiye etmem. Baharat ayarlaması yapamıyor ve bütün gün mide yanması çekmenize sebep oluyor. Börekçi Abla’yı güler yüzünden çok rahat tanıyabilirsiniz.

Börekçi Abla bir gün kendi dükkanını açmak istiyor. İnşallah yolu açık olur da bu lezzeti daha fazla insana sunma fırsatı olur. Böylece elinin tadamadığımız lezzetlerini de tatma fırsatı buluruz.

(Visited 428 times, 1 visits today)

One Response to Börekçi Abla

  1. Geçenlerde gittiğimizde börek kalmadı diye surat asıp kahvaltı yapmadan gitmiştin diye hatırlıyorum. 🙂

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons