Beyzade Kebap Lahmacun Salonu

Beyzade Kebap Lahmacun Salonu

Bizim Beyzade Kebap ile tanışmamız arkadaşımızın yaptığı iftar organizasyonuyla oldu canımız kebap isteyince artık yönümüzü Beyzade Kebap’a çeviriyoruz.

Aksaray Horhor’daki kebapçılar, çoğu İstanbullu’nun kebap için uğrak yeridir. Başı Urfalılar çekse de, birçok yörenin kebapçısı mevcut burada. Söylenene göre Fatih Sultan Mehmet bu civarda yürürken yerin altından su sesleri duyar ve “buraya bir çeşme yapın, baksanıza hor hor su sesi geliyor” der. Bunun üzerine buraya bir çeşme yapılır ve adı Horhor Çeşmesi olur, buraya da Horhor denir. Şimdi ise hor hor akan suyun bolluğu gibi kebap bolluğu var. Bizim Horhor’daki tercihimiz Beyzade Kebap.

Bizim Beyzade Kebap ile tanışmamız bir arkadaşımızın yaptığı iftar organizasyonu ile oldu ve canımız kebap isteyince, Urfa’daki tatları özleyince artık yönümüzü Beyzade Kebap’a çeviriyoruz.

Hoşgeldin…

Öncelikle ilgi alaka, misafirperverlik üst seviye. Bütün personelde güleryüz. Hemen masanıza yerleştiriyorlar, ve siparişiniz alınıyor. Siparişiniz alınırken hemen bir hoşgeldin yapıyorlar. Nedir bu hoşgeldin yapmak? Masaya ikramları dizmek anlamında hoşgeldin yapmak. İlk olarak salata, taze nane, gavurdağı, urfa biberi ve kelle başı birer fındık lahmacun geldi. Lahmacunlar çok başarılıydı. Bu fındık lahmacun, az sonra söyleyeceğiniz ana lahmacunun habercisi işte. Beyzade Kebap Lahmacun Salonu’na sadece lahmacun yemeye de mutlaka gidilmeli. İncecik, gevrek bir lahmacun; içi ise salçasız ve dolu dolu, çok lezzetli.

Beyzade Kebap Lahmacun Salonu
Hoşgeldin
Beyzade Kebap Lahmacun Salonu
Lahmacun

Harika kebaplar…

Ayranlar ise kasede kepçe ile geliyor. Taze nanenin de bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyordu. Biz de ayranın içinde değerlendirdik. Biz bir porsiyon soğan kebabı, bir porsiyon patlıcan kebabı, bir de fıstıklı kebap söyledik. Soğan kebabı buranın spesiyali, dehşet lezzetli. Küçük parçalar halinde Urfa Kebap soğanla pişiyor ve en son nar ekşisi ile terbiye ediliyor. Gerçekten çok lezzetli bir tepsi. Kaşıkla yenilir cinsten bir kebap.

Beyzade Kebap Lahmacun Salonu
Soğan kebabı


Biz bazı sefer bir buçuk porsiyon patlıcan ve fıstıklı kebap karışık, bazı seferse bir porsiyon sadece fıstıklı söylüyoruz. Patlıcan kebap başarılı, Urfa’da yediklerimize yakın. Patlıcan çatalı değdirdiğiniz gibi kabuktan ayrılıyor. Kebabın yağ oranı yerinde.

Ve fıstıklı kebap, bayılıyoruz. Fıstıklar içinde kıtır kıtır, ağzınızda dağılıyor; çok hafif ve acaip lezzetli. Fıstıklı kebap hakkında çok fazla söylenecek birşey yok, mutlaka denenilmesi gereken bir lezzet.

Beyzade Kebap Lahmacun Salonu
Fıstıklı kebap

En sonda da karşı koyamayıp en ufağından künefe söyledik. Künefesi eh işte. Kötü değil ama başarılı da bulmadık. Çok tatlı değil, ama içine biraz daha peynir istiyor.

Beyzade Kebap’ın başka yerde şubesi yok. Urfa’da tattığımız lezzetleri yakaladığımızı belirtince, internetten bile sipariş almadığını söylüyor Mehmet Amca; sadece dükkana odaklanmış, “bizde herşey eski usul!” diyor. Biz Beyzade Kebap’a her gidişimizde 2 kişi 80TL civarı ödedik. Porsiyonlar yeterince doyurucu. Biz burayı çok seviyoruz.

Beyzade Kebap Lahmacun Salonu Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato
(Visited 553 times, 2 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons