Belgrad, Sırbistan

Belgrad, Sırbistan

Kültürel mirası, tarihi, parkları ve mutfağıyla bizi cezbeden Belgrad, uzun zamandır radarımızdaydı ve bu yaz sonunda ziyaret etme fırsatı bulabildik. Belgrad, Sırbistan gezimizin tek ve kapsamlı durağı. Sindire sindire, kendimizi yormadan gezme isteğiyle biz yedi gece kaldık.

Belgrad’a nasıl gidilir?

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı‘na Türkiye’den çoğu havayolu şirketinin hergün uçuşu var. Çoğu zaman Belgrad için kampanyalı bilet sunuyorlar. Böyle bir fırsat yakalandığında mutlaka değerlendirilmesi gereken bir şehir. Üstelik Sırbistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor.

En çok merak edilen ve stres yapılan konulardan biri ise uçaktan inince sorguya alınma meselesi. Evet, gerçekten böyle bir durum söz konusu. Biz bu onur kırıcı durumu yaşamadık. Ancak uçaktan iner inmez iki memur, hemen uçağın kapısında pasaportları kontrol ediyor. Kriterleri nedir, bilmiyoruz ama genel olarak tek veya grup halde erkekleri ayıkladılar. Bizi çift olduğumuz için mi almadılar mesela? Bilmiyoruz. Ama öyle hayallerde canlandığı gibi tepede geniş sarkıt lamba, loş sorgu odası muhabbeti yok. Toplu halde kenara çektikleri yolcuları, birkaç soru sorup, belgelerine göz atıp bıraktılar. Gitmeden yaptığımız araştırmaları abartıp adeta vizeye başvurur gibi hazırlandık. Temkinli olmakta fayda var.

Sırbistan Para Birimi Sırp Dinarı (RSD) ve Döviz

Havaalanında sadece şehre gidecek kadar para bozdurma alışkanlığından vazgeçmeyenlerdeniz. Ama Belgrad’da buna uymasak da olurmuş. Ağustos 2017 için kur 1€=120RSD ve 1TL=29-30RSD idi. Şehir içinde sık sık göreceğiniz döviz büroları “Menjačnica“larda 1€’yu 117-119RSD arası bozuyolardı; havaalanında ise 115RSD’ye bozdurduk.

Şehir İçi Ulaşım

Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine kadar, Novi Beograd’dan da geçerek A1 ve 72 no’lu otobüsleri kullanarak gidebilirsiniz. İkisi de havaalanının üst katından aynı yerden kalkıyor. A1 no’lu otobüs 300RSD’ye 25-30dk’da giderken, 72 no’lu otobüs ise 150RSD’ye 40-45dk’da son durak Zeleni Venac’a varıyor. Belgrad’da sadece bu iki hatta ödemeyi şöföre yapabiliyorsunuz. Diğer hatlar için ulaşım kartı almanız gerekiyor; biletler 90RSD ve bir okutuştan sonra iki saat sınırsız kullanabiliyorsunuz.

Şehir içi ulaşım ilk gün çok zor gelse de başucu sitemiz eway.rs! eway.rs ile Belgrad’da artık ulaşım çok kolay! Bir nevi “nasıl ulaşırım?” sitesi…

Toplu taşıma ile ilgili bir yalan haber, ulaşımın bedava olması ya da Belgrad’da toplu taşımaya para ödemeye gerek olmadığı. Belgradlılar, özellikle genç nüfus gerçekten başkaldırı veya isyan olarak toplu taşımaya para vermiyor. Kontrolörler de onlara çok baskı yapmıyor, konuşup gidiyorlar. Ancak turistlere bu konuda müsamaha göstermiyorlar ve yüksek para cezası uyguluyorlar. “Aman, ne olacak canım!? Makineye yakın durayım, kontrolör binince hemen okuturum..” diye içgüdüsel bir savunma geliyor insanın aklına. Ancak Sırp bu işi çözmüş. Kontrolörler sivil olabiliyor ve sen farketmeden, direkt makineleri deaktive ediyorlar. Öyle far görmüş tavşan gibi kala kalıyorsun. Tabi biz, dürüst vatandaşlar olarak düzenli bir şekilde okuttuk kartımızı… Yani bazen… Bir de sahte kontrolörler varmış, aman dikkat!Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad sanıldığı kadar küçük bir şehir değil, ama çok büyük de değil. Dolayısıyla şehri bölümlere ayırıp, bu bölümlere toplu taşıma ile ulaşmalısınız. Gerisine yürüyerek devam edebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi toplu taşıma ilk ödemeden sonra iki saat sınırsız. Toplu taşımayı iki saat abartabilirsiniz yani. Biz Belgrad’ı böle böle, yiye içe, sallana sallana, o tramway senin bu otobüs benim bir haftada gezdik. Öyle çok yemek peşinde değilseniz, 2-3 güne de rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Biz o köfteyi de yiyelim, bu danaya da girelim derken süreyi biraz artırıyoruz. Tabi bir de bir café’ye oturup saatlerce geleni geçeni izleme faslı var. İşin özü gittiğin yerin tadını sakin sakin çıkarma meselesi..

Tašmajdan Park

Belgrad parkları ferahlığı ve yeşiliyle insanı büyülüyor. Adını Osmanlı zamanında alan Tašmajdan Park ya da Taşmeydan Parkı, Belgrad gezimizin her günü için başlangıç noktası oldu. Kaldığımız Lion Mahallesi’nden geçen metro Taşmeydan’a uğruyor ve Taşmeydan aşağı yukarı her yere ya yürüme mesafesinde, ya da bir araç var. Taşmeydan aynı zamanda Belgrad’ın en önemli aktivite ve rekreasyon merkezlerinden biri. Burada açık ve kapalı havuz, spor alanı ve stadyum da bulunmakta. Havuza gitmeyi tercih etmedik, ama bir hayli kalabalık olduğunu öğrendik.

Parkın hemen yanı başında ise yapımı 1940 senesinde tamamlanan Sırp-Ortodoks Aziz Mark Kilisesi bulunuyor.

Belgrad Taşmeydan Park
Taşmeydan Park ve St. Mark Kilisesi

Kralja Aleksandra Bulvarı üzerinden Nikole Pašića Caddesi’ne doğru yürüdüğünüzde Ulusal Posta Binası’nı ve Meclis Binası’nı, meclisin karşısında ise Eski ve Yeni Saray’ı göreceksiniz; gerçekten görkemli, hayranlık uyandıran binalar..

Istorijski Muzej Srbije | Sırbistan Tarih Müzesi

Sırbistan Tarih Müzesi 1963 senesinde kurulmuş. Müzenin ana görevi, antik dönemden günümüze kadar Sırp halkı ve Sırbistan ile ilgili materyalleri toplamak, kaydetmek, korumak, ele almak, incelemek ve sergilemektir. Farklı dönemlerde farklı konseptlerde Sırp tarihi ile ilgili sergiler düzenleniyor. Bizim Belgrad’da olduğumuz Ağustos 2017’de “Olja Ivanjicki’nin Mirası” ve “1915-1916 Yıllarında Sırbistan ve Selanik Sedes’te Sırp-Fransız Hastanesi” sergileri vardı. Olja Ivanjicki’nin fantastik eserleri ve eşyaları, canlandırmalar çok etkileyiciydi. Diğer sergide o tarihlere ışık tutan fotoğraflar, gazete küpürleri, broşürler ve kişisel eşyalarla medikal materyeller bize farklı bir deneyim sunmuştu. Giriş 200RSD.

Studentski Park

Kalemegdan’a doğru yürürken karşımıza çıkan kocaman park. Koca koca ağaçların gölgesinde birşeyler atıştırmak, dinlenmek için birebir. Öğlen saatleri insanlar gölgelerdeki banklara oturmak için köşe kapmaca oynuyor. Önünden geçip gitmek yerine bir on dakika oturup sağı solu izlemeli..

Studentski Park
Studentski Park

Kalemegdan

Belgrad’ın en turistik yeri diyebiliriz Kale Meydanı için. Tuna ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği noktada harika manzaralar sunuyor. Osmanlı’nın fethi ile kale oldukça genişletilmiş, günümüze kadar gelen birçok da yapı inşa edilmiş. Sokullu Mehmet Paşa çeşmesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Paşa Konağı, İstanbul Kapısı.. Kalenin etrafında bir de çok bir esprisi olmayan askeri müze var. Kalemegdan geniş arazisiyle güzel bir yürüyüş etkinliği oldu bizim için. Giriş ücretsiz.

Kalemegdan
Kalemegdan

Kneza Mihaila

Adını Prens Michel III Obrenović’den alan Knez Mihailova Caddesi, Doğu Avrupa’nın en güzel yaya yollarından biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Sırbistan’ın olağanüstü önem taşıyan tarihi-kültürel mekânsal varlıklar listesinde. Terazije Mahallesi ve Kalemegdan’ı birbirine bağlayan cadde, aynı zamanda Belgradlılar’ın gezinti, alışveriş, buluşma noktası; kalabalıktan herşey anlaşılıyor zaten. Cadde üzerindeki tarihi binalar görülmeye değer. Birçok ünlü mağaza ya cadde üzerinde ya da caddenin kollarında yer alıyor. Aynı şekilde kafeler, restoranlar.. Belgrad’daysanız, bir turlamalı..

Kneza Mihaila
Kneza Mihaila

Muzej Nikole Tesle | Nikola Tesla Müzesi

Sırplar’ın gurur kaynağı Nikola Tesla’ya adanmış tek müze, onlarca kişisel hatıra, yaşamına dair fotoğraflar, kitaplar, taslaklar, planlar barındırıyor. Müze iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Nikola Tesla’nın hayatını ingilizce olarak anlatan bir video gösteriliyor. Daha sonra diğer salonda rehber eşliğinde Tesla’nın buluşlarını deneyimleme fırsatı buluyorsunuz. Hayatınızda belki de en heyecan verici deneyim olabilir. Elinizde tuttuğunuz florasan lambaları kablosuz olarak yakıyorsunuz. Fazlasıyla kalabalık bir müze, dolayısıyla bu deneyimleri yaşamak için çocuklardan daha hırçın olup kendinizi öne atmanız gerekiyor. Giriş 500RSD.

Hram Svetog Save | Aziz Sava Katedrali

Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava’nın Sinan Paşa tarafından Vračar’da öldürüldüğü yere inşa edilmiş. Kilise bugün, dünyanın en büyük ikinci Hristiyan Ortodoks kilisesi. Kilisenin alt katı, yeraltı mahzeni, mezarlıklar içeriyor ve ihtişamı görülmeye değer.

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali


Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Muzej Istorije Jugoslavije | Yugoslav Tarihi Müzesi

Yugoslavya’yı ve Josip Broz Tito’yu anlamak üzerine kapsamlı bir müze, mutlaka bir yarım gün ayırıp gezmeli. 200.000’i aşkın parçalık koleksiyona sahip müze 5.000m2‘nin üzerinde bir alan kaplıyor ve 25 Mayıs Müzesi, Eski Müze, Çiçekler Evi olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Yugoslav Tarihi Müzesi
Yugoslav Tarihi Müzesi

25 Mayıs Müzesi, sizi karşılayan bina. Tito’nun doğumgünü ve Yugoslav gençlik günü kapsamında ismini almış. Biletlerinizi buradan alıyorsunuz; giriş öğrenci 200RSD, tam 400RSD. Ağustos 2017’de burada Tito’nun Yugoslavya’nın globalleşme çalışmaları kapsamındaki Afrika gezisi fotoğraflarının sergilendiği, gezisinin anlatıldığı “Tito in Africa” sergisi vardı.

Eski Müze ise 6 bölümden oluşuyor ve Tito’nun kişisel eşyaları ve aldığı hediyeler sergileniyor. Fotoğraf çekmek yasak. Müze kompleksinin en ilgi çekici kısmı burası.

Çiçekler Evi ise kış bahçesi olarak tasarlanmış, şimdi ise burada Tito’nun mozolesi yer alıyor. Tito’nun batonları harika ve görülmeye değer. Bu batonlar, her yıl Yugoslav gençlik günü kutlamalarında dönemin sanatçıları tarafından Tito’ya takdim edilmiş.

Yugoslav Tarihi Müzesi
Çiçekler Evi - Tito'nun Batonları
Yugoslav Tarihi Müzesi
Çiçekler Evi - Tito'nun Mozolesi

Železnički Muzej | Demiryolu Müzesi

Sırbistan Demiryolları’na ait Yugoslav Demiryolları tarihine ışık tutan 40.000 parçalık koleksiyona sahip müze. Nemanjina Caddesi’nde yer alıyor. İçinde birçok tren maketi, haberleşme sistemleri, demiryolu üniformaları, sinyal lambaları vs..  ve istasyon açılışı, demiryolu açılışı fotoğrafı var. Bizim gibi tren, metro gibi raylı sistemlere hayran deliler için birebir. Giriş ücretsiz.

Demiryolu Müzesi
Demiryolu Müzesi
Demiryolu Müzesi
Demiryolu Müzesi

Ада Циганлија | Ada Ciganlija

Bir zamanlar üzerinde çingeneler yaşadığı için Çingene Adası ismini alan Belgrad’ın Denizi. Bu tabir “More BeogrADA” olarak resmileşmiş. Önceleri hapishane olarak, sonradan su sporları merkezi olarak kullanılmış, şimdi ise Belgrad’ın en önemli rekreasyon merkezlerinden biri. Üzerinde hakikaten bir sürü plaj var, birçok kafe, restoran vs.. Haftasonları iğne atsan yere düşmez. Birçok su sporu olanağı var, isterseniz bisiklet kiralayıp adayı da turlayabilirsiniz. Plajlar ücretsiz; ancak birşeyler içmek gerek, felaket darlıyorlar.

Ada Ciganlija
Ada Ciganlija

Botanička Bašta | Jevremovac Botanik Bahçesi

Kralja Aleksandra ve Despota Stefana Bulvarları’nı birleştiren Takovska Caddesi üzerinde yer alıyor. Bir Batum Botanik Bahçesi değil, ama biraz vakit ayrılabilir. Biraz bakımsız, ama soluklanmak için güzel bir alan. Çok yakınındaki Prava Pljeskavica buraya uğramak için sebep olabilir. Skadarlija ise 10dk. yürüme mesafesinde. Girişin 250RSD oluşu biraz sinir bozucu.

Jevremovac Botanik Bahçesi
Jevremovac Botanik Bahçesi

Otvoreni Tržni Centar | Buvljak | Açık Hava Ticaret Merkezi – Bit Pazarı

Yeni Belgrad yakasında açık hava pazarı – bit pazarı. Blok 42 durağından ulaşılıyor. Labirent şeklinde küçük dükkanlardan oluşuyor. Kapı kolundan spot lambaya ne ararsanız var. Ha derseniz “Kardeşim manyak mısın? Belgrad’a gitmişim, kapı kolunu napacam?”, o zaman hediyelik eşya alışverişinizi buradan yaparsınız. Magnet vs.. herşey burada şehirden uyguna var ve pazarlığa tabi. Hadi yine ısrar edeyim, kapı kolu, spot lamba almak isterseniz; girişte döviz bürosu da var; bit pazarı pro.

Pazarın hemen karşısındaki otoparkta ise gypsy arkadaşlarımızın açtığı yer tezgahları var. Burası tam ıvır zıvır bit pazarı. Belgrad’da fazla zamanınız varsa, mutlaka 1-2 saat ayırıp burayı gezmeniz lazım. Belki kapı kolu, spot lamba almak istersiniz..

(Visited 409 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons