Batum, Gürcistan

Batum, Gürcistan

Senelik izin zamanı geldiğinde, yurtiçindeki pahalı destinasyonlar ve ulaşım seçeneklerinden kaçmak isterken Gürcistan gezisi fikri kısa sürede bizi sardı. Gürcistan’a gitmenin cezbedici yanlarından belki de en önemlisi, vizesiz ve pasaportsuz gidilebilir olması. Bu yönüyle 15 günlük senelik iznimizin tek seçeneği olarak bırakmaya karar verdik. Batum, bu gezimizin ilk durağı.

Batum’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Batum’a ulaşmak için birçok alternatif bulunmakta; uçak, otobüs, araba.. İstanbul’dan ve Ankara’dan başlayarak Batum üzerinden Tiflis’e kadar giden otobüs firmaları mevcut, ancak yol 20 saat kadar sürüyormuş. Gürcistan’ın diğer şehirlerinden ise bunlara tren ve minibüsler, hatta taksi dolmuşlar da ekleniyor.

Batum’a uçakla iki şekilde gidilebiliniyor. Sebebi Batum ve Artvin-Hopa Havaalanları’nın aynı havaalanını kullanıyor olması. Batum ve Hopa birbirlerine çok yakın. Tek fark zaman ve bilet fiyatı, yurtiçi-yurtdışı bilet fiyatlandırması, biz biletlerimizi alırken 300-350TL fark vardı. Birinci seçenek direk Batum bileti alıp Batum’a inmek ve direkt Batum’a şen şakrak giriş yapmak. İkinci ve yıpratıcı seçenek ise yine Batum’a inmek, uçaktan direkt bir shuttle’a bindirilip Sarp Sınır Kapısı’nı geçerek Hopa’ya bırakılmanız ve Türkiye’ye Hopa’da ufak bir gümrük kulübesinden giriş yapmanız.

Film işte tam bu noktada başlıyor. Bu kulübenin önünde minibüsler var, bunlar sizi Hopa’ya götürüyor. Sarp Sınır Kapısı’na giden bir araç yok. Ya Hopa’ya gidip ordan bir araç bulacaksınız, ya da direkt taksiyle Sarp’a gideceksiniz. Biz taksiyle 30TL’ye kilometrelerce uzayan tır kuyruğunun yanından sınıra ulaştık. Ve karşımızda yüzlerce kişilik sınır kuyruğu. Burada 4-5 saat arası güneşin altında bekledik. Gerçekten yıpratıcı bir süreç. Ya psikolojik olarak rahatlık, ya da 300-350TL fazladan bilet parası; tercih sizin. Bu sürenin sonunda kimliklerimizle, küçük bir form doldurarak Gürcistan’a giriş yaptık. Hemen sınırda sizi taksiler ve dolmuşlar bekliyor. Dolmuş 1GEL, taksi ise 20GEL’e götürüyor. Taksiciler Türkçe biliyor, dolmuşçular bilmiyor.

Sarp Sınır Kapısı - Batum
Sarp Sınır Kapısı

Gürcistan Para Birimi Lari (GEL) ve Döviz

Sınırda birçok da döviz bürosu var. Paranızı burada sadece Batum’a gitmeye yetecek kadar bozdurun. Çok yüksek meblalara bozuyorlar. Zaten Batum’da alabildiğine döviz bürosu var. Her yer Türk Lirası da bozuyor. Ağustos 2016 için ortalama 0,77GEL=1TL ve 2,57GEL=1€ idi. Sınırda ise 0,50GEL=1TL idi.

Batum’da Konaklama ve Ulaşım

Batum’da cebinizi en çok yoracak durumların başında konaklama geliyor. Şehirde birçok otel, hostel ve günlük-kiralık daireler var, ancak diğer Avrupa şehirlerine ve Tiflis’e göre çok pahalı. Biz turistik lokasyonların 1-1,5km uzağındaki Villa Pamaia’da kaldık. Burası Parnavaz Mepe Caddesi üzerinde.

Şehirde ulaşım otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlanıyor. Yürüyerek de çok zorlayıcı bir şehir değil. Otobüsleri tecrübe etmedik. Kaldığımız Parnavaz Mepe Caddesi’nden, bir alt paralel caddesi Gorgiladze Caddesi’nden ve bir üst paralel caddesi Chavchavadze Caddesi’nden birçok minibüs geçiyor. Chavchavadze Caddesi çift yön bir cadde, buradan genelde şehirdışı lokasyonlara giden minibüsler geçiyor. Parnavaz Mepe merkez yönüne, Gorgiladze ise merkezden gelen tek yön caddeler; bu caddelerden şehiriçi minibüsler geçiyor. Fiyatları çözebildiğimiz kadarıyla en uzak mesafe 1GEL, indi-bindi 40Tetri, yani 0,40GEL.

Şehiriçi ulaşımın bir seçeneği de taksiler. Burada taksimetre yok, nereye giderseniz 10GEL diyorlar. Ruh halinize göre pazarlık yapıp biraz daha indirebilirsiniz. Bir de küçük ve daha ucuz taksiler var, tabi bulabilirseniz.Batum’da ne yedik? yazımıza göz atabilirsiniz.

Batum'da Gezilecek Yerler

Batum yürüyerek gezilmesi kolay bir şehir. Şehri bu yazdığımız sırayla bir rota oluşturarak rahatlıkla gezebilirsiniz. Örneğin öğlene kadar sahilde keyif yapsanız, şehri iki günde rahat gezebilirsiniz. Tabi Botanik Bahçesi ve Petra, Gonio gibi diğer görülecek yerler için de gün ayırmalısınız. Mesela bir gün de tur şirketiyle anlaşıp şarap turu yapabilirsiniz.

6 Mayıs Parkı

Şehrin tam ortasındaki harika park. Önceleri ismi “Alexander Garden” iken 2006’da şimdiki ismini almış. Parka birçok giriş bulunmakta. Gorgiladze Caddesi’nden dik inen sokaklardan, Rustaveli Caddesi’nden ve Melikishvili Caddesi’nden girişler. Melikishvili Caddesi tarafında Yunan stilinde kolonlar ve tam ortasında ilk Acaralı kadın pilot ünvanlı Fadiko Gogitidze anısına bir de heykel var. Parkın tam ortasında Nurigeli Gölü bulunmakta. Gölde sandalla gezme imkanı da var. Tabi balık tutmak da mümkün. Bunun yanında park bir akvaryuma, bir hayvanat bahçesine ve dolfinaryuma da ev sahipliği yapıyor. Hatta bu dolfinaryum bütün Sovyetler Birliği’ndeki ilk dolfinaryummuş.

6 Mayıs Parkı - Batum
6 Mayıs Parkı

Batum Bulvarı ve Sahili

Batum Bulvarı, sahil kesmi boyunca kilometrelerce uzanıyor. Bulvar boyunca size sık sık parklar, palmiyeler, yer yer heykeller eşlik ediyor. Gerçekten harika bir yürüyüş ve bisiklet parkuru. Akşamları da sanatçılar, müzisyenler, hokkabazlarlar gösterilerini yapıyorlar.

Bulvar hemen plajın bitişiğinde. Bulvar boyunca beach clubler var. Bu beach clublerin çoğunda havuz da var. Geceleri ise night club olarak hizmet veriyorlar. Batum’da özel, paralı plaj yok. Tamamen halk plajı. Sadece arzu ediyorsanız şezlong ve şemsiyeye para ödüyorsunuz, ikisi de 4-5GEL. Plaj boyunca birçok aktivite noktası var. Bunlar arasında paraşüt, jet ski var ve sürekli olarak geçen delta kanat, yani mini uçak. 10 dakikası 100GEL, sadece pilot ve siz oluyorsunuz. Gerçekten çok keyifli, ancak çok kuyruk oluyor. Batum Bulvarı’nın sonunda Miracle Park’ın önündeki minik limandan havalanıyorlar.

Miracle Park

Batum Bulvarı’nın sonunda yer alan meydan, Batum’un da bilinen birçok eserine ev sahipliği yapıyor. Bunlar; Alfabe Kulesi, Dönmedolap, Ali ve Nino heykeli, Chacha Kulesi ve deniz feneri. Akşamları adeta ışık şovuna dönüşen bu bölgeyi görmek şart.

Alfabe Kulesi: 

Dünyada günümüzde kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesi’nin ve Gürcü halkının benzersizliğini temsil eden 130 metrelik bir kule. Yapımı 2011 yılında tamamlanan kule Gürcü Alfabesi’nin 33 harfini de sergiliyor. Alfabe Kulesi’ne çıkış 8GEL. İçerisinde bir de restoran var; ancak hem pahalı, hem de o bedellerin karşılığını alabileceğiniz birşey yiyemiyorsunuz. Biz oradayken (Ağustos 2016) hemen önünde şarap festivali yapılıyordu, biz de meşhur Gürcü şaraplarıyla tanışma fırsatı bulduk. Bir iddiaya göre, şarabın mucidi Gürcüler’miş.

Ferris Wheel (Dönmedolap): 

Batum’un simgelerinden biri haline gelmiş bu dönmedolap, 15 dakikalığına şehri izleyebilmek için güzel bir etkinlik.

Ali ve Nino heykeli: 

Kurban Said’in eseri Ali ve Nino’un aşk hikayesinden esinlenerek Gürcü sanatçı Tamar Kvesitadze tarafından yapılan heykel. Hikayeye göre Ali, Azeri bir genç ve Nino da Gürcü prensesi, bütün zorluklara rağmen bir şekilde evlenirler. Ancak Ali vatanını korumak için ölür ve ayrılırlar. Heykel ise 10 dakikada bir onları tekrar kavuşturur.

Chacha Kulesi: 

İzmir’deki saat kulesinin çok benzeri bir kule. Haftada 15 dakika Gürcüler’in milli içeceği chacha akacağı söylentiler arasında.

Deniz Feneri: 

Hemen Alfabe Kulesi’nin altında yer alan deniz feneri 1863 senesinde Osmanlılar tarafından yaptırılmış.

Batum Drama Tiyatrosu ve Neptün Çeşmesi

Rustaveli Caddesi’nin hemen başında yer alan tiyatro, 1952 yılında inşa edilmiş ve Ajara Bölgesi’nin en eski tiyatrosuymuş. Neptün Çeşmesi ise tiyatronun hemen önünde yer alıyor. Neptün Çeşmesi, Bologna’daki Neptün Çeşmesi’nin bir kopyası ve 2010 yılında yapılmış.

Neptüne Çeşmesi - Batum
Neptüne Çeşmesi ve arkada Tiyatro

Avrupa Meydanı

İsmini Gürcistan’ın Avrupa Bölgeler Meclisi üyesi olması şerefine almış olan meydan. Bir diğer ismi de Era Meydanı. Çeşitli konserlere, gösterilere, politik mitinglere ev sahipliği yapıyor. Gerçekten görülmesi gereken, Avrupai bir meydan. Etrafında harika binalar göze çarpıyor.

Avrupa Meydanı Batum - Era meydanı ve Medea Heykeli, en arkada Astronomik Saat
Avrupa Meydanı - Era meydanı ve Medea Heykeli, en arkada Astronomik Saat

Medea Heykeli:

Avrupa Meydanı’nın tam ortasında yer alıyor. Yunan mitolojisindeki Yunan mitolojisinde Lazların Kralı Aietes’in kızı Güneş soylu Kolkhis prensesi Medea karakterinden esinlenilerek yapılmış. Kendisi ilaç ve zehir yapımı ustası, Medecine kelimesi de Medea isminden türemiş. Elinde efsanedeki altın postu tutuyor. Heykelin etrafında ise efsane anlatılıyor.

Astronomik Saat:

Avrupa Meydanı’nın hemen köşesinde, eski National Bank binasında yer alıyor. Prag ve Venedik’teki astronomik saatlerin bir kopyasıymış. Her yeni saati melodik çan sesleri ile duyuruyor. Aynı zamanda güneşin ve ayın konumu ile ilgili bilgi veriyor.

Astronomik Saat - Batum
Astronomik Saat

St. Nicholas Kilisesi

Osmanlı döneminde, Ilya Efremidi şehre vali olunca, Osmanlı çalışmalarından memnun kalıyor ve buradaki rumlara incelik olsun diye kilise inşa etme izni verilmiş, ancak bir şartla: çanları çalmayacak. Kilise hemen Piazza’nın karşısında yer alıyor.

St. Nicholas Kilisesi - Batum
St. Nicholas Kilisesi

Piazza Batumi

Avrupa meydanlarının bir benzeri Piazza Meydanı olarak inşa edilmiş. Meydanın etrafında oteller ve restoranlar bulunmakta. Meydanın ortasında mozaikler görülmeye değer.

Avrupa meydanlarının bir benzeri Piazza Meydanı olarak inşa edilmiş. Meydanın etrafında oteller ve restoranlar bulunmakta. Meydanın ortasında mozaikler görülmeye değer.
Piazza Meydanı

Argo Teleferik

Batum Koyu’nda Chavchavadze Caddesi’nin sonunda deniz kenarında yer alıyor. Biniş kişi başı 10GEL. Dönüşte para ödenmiyor. Batum manzaralarını seyir için güzel bir aktivite.

Argo Teleferik Batum Koyu’nda Chavchavadze Caddesi’nin sonunda deniz kenarında yer alıyor. Biniş kişi başı 10GEL. Dönüşte para ödenmiyor. Batum manzaralarını seyir için güzel bir aktivite.
Argo Teleferik

Batum Katedrali

1897’de Zubalashvili kardeşler tarafından 3 kuleli olarak inşa edilmiş. Sovyet istilası sırasında çeşitli amaçlar için kulllanılmış. Görülmeye değer. Chavchavadze Caddesi üzerinde.

Batum Katedrali 1897’de Zubalashvili kardeşler tarafından 3 kuleli olarak inşa edilmiş. Sovyet istilası sırasında çeşitli amaçlar için kulllanılmış. Görülmeye değer. Chavchavadze Caddesi üzerinde.
Batum Katedrali


Acara Khariton Akhvlediani Müzesi

Melikishvili ve Gorgasali Caddeleri’nin kesişiminden ulaşabilirsiniz. Müze 1908’de kurulmuş. Acara kültürü, tarihi, yaşamı ve doğasına ilişkin hoş bir müze. Giriş 3GEL.

Acara Khariton Akhvlediani Müzesi Melikishvili ve Gorgasali Caddeleri’nin kesişiminden ulaşabilirsiniz. Müze 1908’de kurulmuş. Acara kültürü, tarihi, yaşamı ve doğasına ilişkin hoş bir müze. Giriş 3GEL.
Acara Khariton Akhvlediani Müzesi

Petra Kalesi

Bizans döneminde, altıncı yüzyılda ekonomik ve askeri açıdan kritik bir nokta olan bölgeye hükmetmek amacı ile Bizans imparatoru tarafından yaptırılmış. Görülmesi gereken enteresan bir yapı. Muhteşem manzarası var. Kobuleti yolu üzerinde, Kobuleti’ye yakın. Batum’dan Kobuleti minibüsleri ile 2GEL’e yarım saatte kolayca gidiliyor.

Petra Kalesi Bizans döneminde, altıncı yüzyılda ekonomik ve askeri açıdan kritik bir nokta olan bölgeye hükmetmek amacı ile Bizans imparatoru tarafından yaptırılmış. Görülmesi gereken enteresan bir yapı. Muhteşem manzarası var. Kobuleti yolu üzerinde, Kobuleti’ye yakın. Batum’dan Kobuleti minibüsleri ile 2GEL’e yarım saatte kolayca gidiliyor.
Petra Kalesi

Batum Botanik Bahçesi

Batum’da bizce görülmesi gereken en önemli yer. Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri. 5000’in üzerinde ağaç ve bitki türünü, ve harika karadeniz manzaraları barındırıyor. Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinden örneklerin sergilendiği bölümler mevcut. Giriş 8GEL. Hepsini bir günde anca gezebilirsiniz ama çok yorucu. Bunun için elektrikli araba servisi de mevcut. Tek yön yaz sezonunda 5GEL. Bir yön yürümek, dönüşte ise arabaya binmek en makul olanı bizce. Ortasından tren bile geçiyor ve eski, artık kullanılmayan bir istasyonu var. İçinde bir de plajı var. Bahçeye, Parnavaz Mepe Caddesi’nden geçen 31 nolu minibüsle gidiliyor, 2GEL. Hemen bahçenin girişi son durak. Dönüşte de aynı yerden kalkıyor.

Batum Botanik Bahçesi yazımıza aşağıdaki görselden göz atabilirsiniz.

Şarap Turları

Batum’a 1 saat mesafede şarap gezileri yapabilirsiniz. Batum’dan Keda minibüslerine binerek yol üzerindeki bağları gezebilirsiniz. Biz Adjarian Wine House’a gittik. Gürcü şarapları çok meşhur. Bir iddiaya göre şarabı gürcüler keşfetmiş, bilinen en eski üzüm bağlarının Gürcistan’da bulunması bunu kanıtlar nitelikte. Biz kırmızı dry olarak Mukuzani’yi, yarı tatlı olarak da Kindzmarauli’yi sevdik. Fiyatları da 15-20GEL arasında değişiyor. Bu yol üzerinde Makhuntseti Şelalesi de görülebilir, biz görmedik. Ancak bu bölgeyi gezmek için tura kaydolmak daha mantıklı. Toplu taşıma ile çok zor olacaktır. Tur fiyatları da ülkemize göre çok makul.

Batum’da ne yedik? yazımıza göz atabilirsiniz.

(Visited 799 times, 1 visits today)

Leave a reply

Bumerang - Yazarkafe
Show Buttons
Hide Buttons